Badania Arktyki i Antarktyki

Prace badawcze w Arktyce i Antarktyce


Badania obszarów okołobiegunowych rozpoczęły się w XIX w, a szybkiego tempa nabrały po II wojnie światowej. W podręczniku na stronie 180 znajduje się grafika, pokazująca jakie są cele tych badań.
1. Arktyka
 Biegun geograficzny, to najbardziej wysunięty na północ punkt na Ziemi, ustalony na podstawie jej ruchu obrotowego. To przez ten punkt przechodzi oś obrotu naszej planety. Ma on stałe położenie ( 90°N); nie ma tam lądu, a Ocean Arktyczny pokryty jest czapą lodową. Występują tam dni i noce polarne, trwające po pół roku każda

Pierwsza udokumentowana ekspedycja naukowa w to miejsce odbyła się 6 kwietnia 1909. Wojskowy inżynier Robert Edwin Peary, jego pracownik Amerykanin Matthew Henson oraz czterech Eskimosów wyruszyli, by zdobyć biegun północny. Obecnie obliczono, że podróżnicy pomylili się w wyznaczeniu bieguna o 32 km, ale w dalszym ciągu uważa się ich za pierwszych zdobywców bieguna

 Obecnie w Arktyce znajduje się wiele stacji badawczych, znajdują się głównie na północnych wybrzeżach kontynentów oraz na wyspach arktycznych
.
Jedną z bardziej znanych polskich stacji w Arktyce jest stacja badawcza na Spitsbergenie( inna nazwa tej wyspy na morzu Grenlandzkim to Svalbard). Wyjeżdżają tam naukowcy w różnych uczelni, w tym wykładowcy i studenci z Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu.

 A tutaj, dla zainteresowanych , oferta pracy w takiej stacji :)

2. Antarktyda
  • Zdobywcy bieguna południowego

"Do wyścigu o zdobycie bieguna południowego Norweg Roald Amundsen stanął z Brytyjczykiem Robertem Scottem. Już na starcie Norweg miał przewagę nad swoim rywalem - wyruszył dwa tygodnie przed nim. Dodatkowo poruszał się psimi zaprzęgami, a jego przeciwnik pieszo. Wyprawa zajęła Amundsenowi blisko dwa miesiące. Dotarł na biegun 14 grudnia 1911 roku. Kraina zimna okazała się bezwzględną dla Anglika. Scott dotarł do celu 17 stycznia 1912, ale w drodze powrotnej poniósł śmierć."
  • Polacy w badaniach Antarktydy 
        Henryk Arctowski i Antoni Dobrowolski to organizatorzy wyprawy, która jako pierwsza zimowała na Antarktydzie, obecnie znajduje się tam polska stacja badawcza im. Arctowskiego



   Marek Kamiński - Polak, pierwszy człowiek na świecie, który w ciągu jednego roku ( 1995) zdobył dwa bieguny. 




   Marek Kamiński znany jest również z wyprawy na biegun wraz niepełnosprawnym chłopcem Jankiem Melą w 2004 r. Chłopak na skutek porażenia prądem stracił rękę i nogę, Kamiński umożliwił mu spełnienie marzeń, chciał pokazać, że choroba nie ogranicza człowieka w  dążeniu do celu.
Janek stał się najmłodszym na świecie człowiekiem i pierwszym w historii niepełnosprawnym, który dotarł na biegun. Miał wtedy 16 lat.

Stacje badawcze na Antarktydzie

Obecnie istnieje 40 całorocznych i 41 stacji czynnych tylko latem.
Ich pracownicy zajmują się głównie badaniem fauny, flory, pogody, zmian klimatycznych i ich wpływie na środowisko, szukają surowców naturalnych i możliwości ich wydobycia.

Rozmieszczenie większych stacji badawczych

Neumayer III - niemiecka stacja badawcza na Antarktydzie 

Zadanie dodatkowe dla chętnych ( jest trochę podchwytliwe)
Roald Amundsen stanął na biegunie, popatrzył dookoła - w jakim kierunku patrzył
a) na południe
b) na wschód
c) na zachód
d) na północ
e) na biegunie nie ma żadnych kierunków

odpowiedź na maila - geografiawnaszejszkole@gmail.com 



 Miłej nauki :)





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Strefy klimatyczne i strefy krajobrazowe

Pustynie

Las równikowy